Çar. Eki 13th, 2021

Bulaşık makinesi su çekmiyor

Bulaşık makinesi sahipleri çeşitli operasyonel sorunlarla karşılaşabilir. Arızalardan biri, bir dizi su eksikliğidir. beko bulasik makinasi su almiyor Ekipman işlevlerini verimli bir şekilde yerine getiremez. Bu nedenle, arızayı nasıl düzeltebileceğinizi öğrenmeli ve buna neyin sebep olduğunu anlamalısınız.

makalenin içeriği

 • Su almayan bulaşık makinesinin doğru çalıştığını kontrol etme
 • Suyun bulaşık makinesine akmaması nedeniyle olası arızalar
 • Bulaşık makinesi sistemine giden su beslemesinde sorun giderme
  • Akış hortumu tıkalıysa
  • Doldurma valfi arızalıysa
  • Basınç anahtarı (su sensörü) arızalıysa ve makine vızıltı yapıyor, ancak su akmıyorsa
  • Kontrol modülü arızalıysa
  • Aquastop hortumu tetiklendiğinde (varsa)

Su almayan bulaşık makinesinin doğru çalıştığını kontrol etme

Çoğu zaman, üreticinin tavsiyelerine ve cihazı kullanma kurallarına uyulmaması nedeniyle arızalar meydana gelir. Bu nedenle, her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmak önemlidir. İlk olarak, muslukta su olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir. Bir yükseltici kullanılır. Bu nedenle, muslukta su yoksa, ekipman sıvı toplayamaz. Su temini sorunları, bulaşık makinesinde geçici arızalara neden olabilir .bulaşık makinesi su almıyor beko

Kaliteli ve doğru bir deterjanın kullanılıp kullanılmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Bu zamanla ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle sadece önerilen deterjanlar kullanılmalıdır.

Su besleme vanasının açık olduğundan emin olun. Hortum ve sıhhi tesisat sisteminin birleştiği yerde bulunur. Engellenirse, sıvı toplanması gerçekleşmez.

Suyun bulaşık makinesine akmaması nedeniyle olası arızalar

Su temin sisteminde dikkatsizlik ve sıvı eksikliği sorunu değilse, o zaman böyle bir soruna en sık yol açan arızaları öğrenmelisiniz:

 1. Akış filtresi veya tüm sistem tıkalı.
 2. Doldurma valfi kırılarak su beslemesini engelliyor.
 3. Kapı mekanizması arızası.
 4. Basınç anahtarının bozulması.
 5. “Aquastop” sisteminin çalıştırılması.
 6. Kontrol ünitesi elemanının kırılması.

Bulaşık makinesi sistemine giden su beslemesinde sorun giderme

Birçok hata kendi ellerinizle düzeltilebilir. Arızanın nedenini bulmak için teşhis yapmak gerekir. O zaman durumu düzeltmek için bazı manipülasyonlar yapmanız gerekir.

Önemli! Bulaşık makinesini kendi elinizle tamir edemiyorsanız veya kendi yeteneklerinize güvenmiyorsanız, usta ile iletişime geçmelisiniz. Aksi takdirde durum daha da kötüleşebilir.

Akış hortumu tıkalıysa

Musluk suyunun belli bir yumuşaklığı ve saflığı vardır. Bu filtreyi tıkayabilir. Bu, bir kitin olmamasına veya sıvının çok yavaş çekilebilmesine yol açar.

Referans! Özel bir ağ filtresi, makineyi bu tür sorunlardan korumanıza, yabancı maddelerin ve aşındırıcı parçacıkların girmesine karşı korumanıza olanak tanır.

Bu durumu ortadan kaldırmak için şunları yapmalısınız:

 1. Suyu kapatın ve sıvı hortumunu sökün.
 2. Bir ağ filtresi bulun. Hortum ve bulaşık makinesinin bağlı olduğu bölgede bulunur.
 3. Bir iğne kullanarak temizleyin. Özel bir sitrik asit çözeltisi kullanabilirsiniz. Parça sıvı içinde en az bir saat bekletilir.

Doldurma valfi arızalıysa

Su besleme valfi arızalı olduğunda sıvı beslemesi durur. Bir sinyal aldıktan sonra açılmayı durdurur. Vana, su basıncı veya voltajındaki düzenli değişiklikler nedeniyle kırılabilir. Tamir edilemez. Bulaşık makinesinin tekrar su çekebilmesi için değiştirilmesi gerekir. Prosedür için bir uzmana başvurmanız önerilir. Parçayı kendi elinizle değiştiremeyebilirsiniz.

Basınç anahtarı (su sensörü) arızalıysa ve makine vızıltı yapıyor, ancak su akmıyorsa

Seviyesini ölçmek için bir su sensörü gereklidir. Bozulduğunda yanlış okumalar vermeye başlar. Makine gereğinden fazla çit çekmeye başlar. Bu taşma ile sonuçlanır.

Akış göstergesi yanıp sönüyorsa ancak sıvı akmıyorsa, sensör kullanılamaz hale gelmiştir. Basınç şalterinin değiştirilmesi gerekir:

 1. Cihazın fişini çekin ve yan çevirin.
 2. Altta bir kapak varsa çıkarın.
 3. Basınç anahtarı plastik bir kutuya benziyor. Tüpü pense kullanarak çıkarmanız gerekir.
 4. Birkaç vidayı sökün ve sensörü çıkarın. Enkaz olup olmadığını kontrol edin.
 5. Bir multimetre alın ve kontakların direncini ölçün. Bu, parçanın düzgün çalıştığından emin olmanıza yardımcı olacaktır.
 6. Yeni bir parça yükleyin.

Kontrol modülü arızalıysa

Kontrol modülü, açma ve kapama sinyallerinin gönderilmesi de dahil olmak üzere ekipmandaki birçok işlemi yönetir. Arızalıysa, bulaşık makinesi düzgün çalışmıyor. Modül kendi başınıza tamir edilemez. Servisle uzmanlara başvurmalısınız. Yalnızca modülün arızalı olduğundan emin olabilirsiniz. Bunu yapmak için bunker kapısını açın ve cıvataları sökün. Tahtayı bulduktan sonra dış durumunu incelemelisiniz. Yanmış kablolar varsa, sorun modüldedir.

Aquastop hortumu tetiklendiğinde (varsa)

Bir hortumun sızması durumunda bir kazayı önlemek için valf gereklidir. Aquastop’u onarmak imkansızdır, sadece değiştirilebilir.

 1. Musluğu kapatın ve hortumu ayırın.
 2. Valf, hortumun kenarlarına sıkıca bastırılırsa, arıza bununla ilişkilidir.
 3. Eski parçayı sökün ve yenisiyle değiştirin.

Bazı sorunlar kendi başınıza çözülemez. Bununla birlikte, teşhis gerçekleştirdikten sonra arızanın nedenini bulmak mümkün olacaktır. Diğer eylemler arızanın doğasına bağlıdır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir