Per. Eki 14th, 2021

Bosch çamaşır makinesinde tamburu döndürmez

Çamaşır makinesi, tanka su girdikten sonra bir hendekte mi yükseldi? Bunun bir anlamı var, tamburun dönmemesinin nedenini acilen aramanız gerekiyor. Bunun için bir asistan çağırmak gerekli değildir, sorunu kendiniz çözmeye çalışabilirsiniz ve size arızayı nerede arayacağınızı ve ne yapacağınızı göstereceğiz.

Hasarın tanımı, olası nedenler.

Olası arıza aralığını sınırlamak için bu hatayı daha kesin olarak tanımlarız. Bu yazıda, çamaşır makinesinin su yazdıktan sonra yıkamaya başlamadığı, tamburun dönmediği durumları dikkate alacağız. Aynı zamanda pompa suyu tahliye eder ve normal modda çalışır. Ama dinlerseniz, çatırtıya benzer bir ses duyabilirsiniz. Bu, dönen motorun sesidir ve dönüş tambura iletilmez veya hiç dönmez.

Bunun nedenleri aşağıdakiler olabilir:

 • tahrik kayışı kasnaktan çıktı veya yırtıldı;
 • aşınmış motor fırçaları ve bıçakları;
 • takometre veya motor yandı;
 • yabancı bir nesne tambura çarparak tambur dönüşünü bozar.

Önemli! Tamburun döndüğü ancak kötü olduğu durumlarda, daha fazla sebep olabilir.

Motor sorunları

Bosch marka çamaşır makinesindeki tambur, motor çalışmıyorsa dönmeyi durdurabilir. Her şey mantıklı görünüyor, ancak pratikte motorun kendisine ne olduğunu ve tamburu neden döndürmediğini anlamanız gerekiyor. Motorun yük altında dönmediğini veya çalışmadığını anlamak çok önemlidir . Motor çalışıyorsa mili döndürüyor ama kayışı taktığınız anda dönmeyi bırakıyor yani sorun fırçalarda ve değiştirmeniz gerekiyor. Biz ne yapıyoruz

 1. Servis kapağını arkasında bulunan Bosch makinesinden çıkarıyoruz.
 2. Tahrik kayışını çıkarın.
 3. Motor kablolarını ayırın.
 4. Sabitleme vidalarını söküp motoru çıkarıyoruz.
 5. Motor milinin nasıl döndüğünü kontrol ediyoruz, ardından fırçaları tutan küçük cıvataları söküyoruz.
 6. Fırçaları çıkarıp kontrol ediyoruz.
 7. Silinirlerse, yenisini yaparız, fırçalar sağlamsa nedenini aramaya devam ederiz.

Motor fırçaları birer birer değişmez. Bozulmamışlarsa ya hiç değiştirilmemeliler ya da hemen bir çiftle değiştirilmelidirler.

Fırçalar sağlamsa, Bosch marka çamaşır makinesinin tamburu başka bir nedenle dönmüyor demektir, büyük ihtimalle motor gövdesine monte edilen takometre suçludur. Bu, daha önce motoru söktüğünüzde kabloları çıkardığınız öğenin aynısıdır.

Bir multimetre alıyoruz, direnci ve takometreyi kontrol etmek için ayarladık. Takometre çalışıyorsa, çamaşır makinesinin kendi tamburunu döndürmemesinin nedenini daha fazlasını aramaya devam ediyoruz. Bu aşamada, motor gövdesini sökmeniz ve lamelleri veya aynı zamanda kollektör plakaları olarak da adlandırılanları incelemeniz gerekecektir.

Bıçaklar sağlamsa ve yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi görünüyorsa motor sargısı kırılmış olabilir. Bunu aşağıdaki gibi kontrol edebilirsiniz:

 • multimetreyi ohmmetre moduna geçirin;
 • Plakalardan birine bir sonda ve ikinciye ikinci sonda yerleştiriyoruz;
 • işaretçinin göstergelerine bakıyoruz (0,1, 0,2, 0,3, 0,4 ohm göstermelidir);
 • Tüm sayfa çiftlerindeki değerleri kontrol ediyoruz, her yerde her şey yolundaysa, o zaman bu bir dize meselesi değildir.

Tahrik kayışının değiştirilmesi

Çamaşır makinesinde bir kayışın koptuğunu anlamak için tamburu elle çevirebilirsiniz. Dönme sırasında direnç yoksa ve tambur kolayca dönüyorsa, kayış gerildiği veya yırtıldığı için düştü.

Makine üzerindeki tahrik kayışını değiştirmek zor değildir. Bunu yapmak için, altıgen için bir tornavida ile kasanın arkasını çıkarın. Daha sonra bir eli bize doğru diğer eli ile kasnağı çevirerek transmisyon kayışını çıkarıyoruz. Şimdi motor kasnağına ve ardından kasnağı bir elinizle çevirerek tambur kasnağına yeni bir kayış takın. Bu iş için biraz beceri gerekiyor, bu yüzden umutsuzluğa kapılmayın, ilk seferinde kemerinizi takmayı başaramazsanız, tekrar deneyin.

Önemli! Bosch çamaşır makinesi tahrik kayışı, kayış üzerinde belirtilen seri numarası ile satın alınmalıdır.

Garip nesneler

Çamaşır makinesi kapalıyken tambur elle döndürülemediğinde bunun nedeni, tank ile yıkama tamburu arasında yabancı bir cisim sıkışmasıdır. Isıtma elemanının deliğinden böyle bir nesneyi tanktan çıkarmayı deneyebilirsiniz. İhtiyacı olmak:

 1. Arka kapağı çevirerek ısıtıcıya erişim sağlayın.
 2. Isıtıcı terminallerini ayırın.
 3. Isıtıcıyı yuvada tutan orta cıvatadaki somunu gevşetin.
 4. Gevşek hareketlerle ısıtıcıyı kendinize doğru çekin ve bir kenara koyun.
 5. Bir fenerle parlayan saat 10’un altındaki yuvanın içine bakın.
 6. Yabancı bir nesne görünürse, onu bir şeyle almaya çalışın.
 7. Makineyi ters sırada tekrar monte edin.

Öğeyi yukarıda açıklandığı gibi elde etmek mümkün değilse, yalnızca Bosch çamaşır makinesini sökmek ve depoya ateş etmek kalır . Ardından tamburu tanktan çıkarın. Bu konuyla ilgili ayrıntılı talimatlar makalede bulunmaktadır. Bosch çamaşır makinesi nasıl sökülür ?

Arabadan bir şey çıkarmak zorunda kalmamak için yıkamadan önce kıyafetlerin ceplerini dikkatlice kontrol edin, tamburun ve toz tepsisinin içine bakmayı unutmayın ve aniden orada olmaması gereken bir şey olmalıdır.

Bu nedenle Bosch çamaşır makinesinde yıkama öncesi tamburun tamamen durmasını sağlayan arızaların neredeyse tamamı bağımsız olarak giderilebilir. Tankı sökmeniz gerektiği zamanlar hariç. Bu tür işler beceri, onarım yapılacak bir yer ve zaman gerektirir. Böyle bir arıza sıklıkla meydana gelmez. İyi onarımlar!

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir