Çar. Eki 13th, 2021

Her zaman kullanmak için hangi yıkama döngüsü

Çamaşır makinelerinde her gün daha fazla program var, ancak herhangi bir zamanda hangi yıkama programını kullanmalı? Giysilerinizi malzemesine ve en verimli yıkama döngülerine göre doğru şekilde yıkamanız için tüm anahtarları size veriyoruz.

İÇİNDEKİLER DİZİNİ

  • Çamaşır makinenizin parametrelerini öğrenin
  • Giysinin tipine bağlı olarak hangi yıkama çevriminin kullanılacağı

Çamaşır makinelerine kullanım kılavuzunu okumadığımız takdirde anlayamayacağımız programlar, semboller ve sayılar yüklenmiştir . Aslında, nüfusun %82’si önerilen programlara katılmıyor.

Çamaşırlarınızın iyi yıkanmadığını veya çamaşırların çok çabuk yıprandığını fark ettiniz mi? Değildir mümkündür , her kumaş için uygun yıkama programı kullanılarak ya da giysi türü.

Çamaşır makineleri, çamaşırlar farklı kumaş ve liflerden yapıldığı için tam olarak çok sayıda döngü ile programlanmıştır. Çamaşır makinenizi kullanmak için size kısa bir kılavuz sunuyoruz .

Çamaşır makinenizin parametrelerini öğrenin

Çamaşır makinenizin parametreleri çok önemli ama bunlar ne? Bunlar temel olarak her bir yıkama döngüsünün (zaman-sıcaklık ve kapasite) değerleridir . Bu değerler giysilerin doğru şekilde yıkanması için gereklidir, bu nedenle değiştirilebilirler. En önemlileri şunlardır:

1. Deterjan

Giysinin cinsine, kumaşına ve rengine göre az ya da çok deterjan eklemelisiniz . Ağartma maddelerine çok dikkat edin, yanlış kullanımları en sevdiğiniz kıyafetlerinize zarar verebilir. Spor giyim, yün veya ipek kumaşlarda yumuşatıcı kullanmaktan kaçının . Sadece onları mahvedecekti. Bunun yerine, her yıkamada yumuşatıcı yerine 1/4 fincan sirke kullanmanızı öneririz.

2. Su sıcaklığı

Giysileri düzgün bir şekilde yıkamak için suyun sıcaklığı çok önemlidir. Unutmayın, sıcaklık ne kadar yüksek olursa, lekeleri çıkarma kapasitesi o kadar fazla olur. Bununla birlikte, çoğu öğe en iyi düşük sıcaklıklarda yıkandığından, yalnızca nadir durumlarda yüksek sıcaklıkta bir yıkama programı programlamanızı öneririz .

3. Çamaşır makinesinin yüklenmesi

Her yıkamada koyduğunuz giysi miktarıdır. Yıkayıcıların varsayılan olarak kısa, orta ve uzun yıkama döngüleri vardır . İpucu: Çamaşır makinesini ağzına kadar doldurmayın! Uzun bir yıkama döngüsü programladığınız zamanlar hariç. Uzun yıkama döngüleri ekstra deterjan, daha fazla su ve durulama ve dolayısıyla sıkma için daha fazla zaman gerektirir.

4. dönüş hızı

Eğirme, az ya da çok kuru giysileri çıkarmamızı sağladığı için önemlidir. Sıkma ne kadar yüksek olursa giysilerin daha kuru ve buruşuk çıkacağını unutmayın . Ütülenmesi gereken giysiler için idealdir . Böyle bir durumda ince giysiler , yıkama makinesini, düşük devirlerde .

Giysinin tipine bağlı olarak hangi yıkama çevriminin kullanılacağı

Bir yıkama programı planlamadan önce, giysilerin üzerindeki çamaşır etiketini kontrol edin. Orada tüm bilgileri bulacaksınız: yıkama sıcaklığı, sıkma ve ütüleme.

1. Beyaz pamuklu giysiler : normal yıkama, maksimum sıcaklık 90º ve normal sıkma.

2. Beyaz işlemeli veya hassas pamuklu keten : narin giysiler için program, maksimum 90º sıcaklık ve düşük sıkma.

3. Renkli pamuklu giysiler : normal yıkama, maksimum 60º sıcaklık ve normal sıkma.

4. Polyester beyazlar, pamuk karışımları, sentetikler, ütü gerektirmeyen kumaşlar: normal yıkama, maksimum 60º sıcaklık ve düşük sıkma.

5. Pamuklu giysiler ve narin renkler, naylon ve diğer dayanıklı liflerin karışımı: normal yıkama, maksimum 40º sıcaklık ve normal sıkma.

6. Çekmeyen trikolar, fitilli kadife pantolonlar, kayak kıyafetleri, sentetik perdeler veya ütülenmemiş elyaflar: narin giysiler için program, maksimum 40º sıcaklıkta ve sıkma yok.

7. Yünlü giysiler, çoraplar, iç çamaşırları ve korseler, mayolar ve lastikler: narin giysiler için program, maksimum sıcaklık 30º ve çamaşır torbası kullanın.

Yaz aylarında “soğuk” suyun 30º’ye kadar çıkabileceğini unutmamalıyız , bu nedenle beyaz ve renkli giysilerin karıştırılması önerilmez. Her durumda, giysilerde çok leke yoksa, enerji tasarrufu sağlayacağımız için her zaman soğuk yıkama önerilir.

Yıkamayı bitirirken kıyafetleri asmayı unutmayın. D giysiler çamaşır makinesinde vb kadar zaman, kötü üretilmiş kokuları nem ve hatta giyim kalıp oluşturabilir. Bu nedenle çamaşırlarınızı kurutmaya dikkat edin.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir