Per. Eki 14th, 2021

Çamaşır makinesi filtresi adım adım nasıl temizlenir

Çamaşır makinenizin düzenli bakımı, temizliği ve kireçten arındırılması hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulacaksınız. Filtrenin nerede olduğunu biliyor muydunuz? 

İspanya’da evlerde sürekli kullandığımız birçok elektrikli alet var. Ve artık bu cihazların her birinin ne kadar tükettiğini bildiğinize göre , şimdi çamaşır makinesi bakımına odaklanacağız . İşlevi tüm ailenin kıyafetlerini ve diğer ev kumaşlarını temizlemek olsa da bu cihaz kendi kendini temizlemez. Bu nedenle, kullanım ömrünü uzatmak için çamaşır makinesinin düzenli bakımı şarttır.

Aslında, optimum performansını garanti etmek ve bu cihazı her zaman iyi durumda tutmak istiyorsanız, zaman zaman çamaşır makinesinin filtresini temizlemelisiniz. Kimyasal kullanmadan nasıl yapacağınızı aşağıda bulabilirsiniz . Çamaşır makinesinin filtresini nasıl temizleyeceğinizi adım adım anlatıyoruz! 

Yıkayıcı filtresinin bulunduğu yer

Çamaşır makinesinin bakımı sırasında, içinde çok sayıda kir biriktiği için filtrenin temizlenmesi önemlidir. Ayrıca verimli çalışması için en hassas ve gerekli parçalardan biridir . Bu nedenle, çamaşır makinesi filtresini kimyasal kullanmadan temizlemenin en iyi ev yapımı püf noktalarını bilmeniz gerekir.

Makinenin tipine göre filtrenin bulunacağı alan farklı olacaktır. Ve önden yüklemeli çamaşır makineleri var , diğerleri üstten yüklemeli ve her modele göre filtrenin yerini bile değiştirebilirsiniz. Öğrenmek için ideal olan cihazın kullanım kılavuzunu okumaktır.

Genel olarak, önden yüklemeli yıkayıcılarda filtre genellikle tamburun altındaki alt alanda bulunur. Önün alt köşesinde uzun bir panel veya kare veya dikdörtgen şeklinde bir kapak bulduğunuzda nerede olduğunu anlayacaksınız. Bulduğunuzda, aşağıdaki adımları izleyerek açın :

1. Bu parça genellikle bir tornavida veya kendi ellerinizle açabilmek için tırnaklara sahiptir.

2. Mandallar açılana kadar biraz bastırın.

3. Son olarak kapağı çıkarın ve çamaşır makinesinin filtresini temizlemeye devam edin.

4. Yıkayıcınız üstten yüklemeli bir yıkayıcıysa ve filtre önden yüklemeli olanlarla aynı yerde değilse, filtre içeride olacağı için yıkayıcı kapağını açmanız gerekebilir. Ardından, kaldırmak için aşağıdakileri yapın:

5. Tamburun altında, kapının arkasına gizlenmiş plastik bir kutu bulacaksınız.

6. Parmağınızı kutunun sahip olması gereken deliğe sokun.

7. Filtre çıkana kadar mandalı hareket ettirin.

8. Filtre kapağını üstten yüklemeli bir yıkayıcıdan çıkaramıyorsanız, bir teknisyenin yardımına ihtiyacınız olabilir.

Çamaşır makinesinin filtresi nasıl temizlenir

Çamaşır makinesi filtresini temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler ve ürünler şunlardır:

  • Düz bir tabak veya tepsi
  • Diş fırçası veya benzeri bir şey
  • Deterjan
  • Mikrofiber bezler
  • Amonyak

Ön yük yıkayıcı filtresini temizleyin

1. Öncelikle tahliye deliğinin dibinde bulunan su toplama kabını çıkarın ve alanı birkaç bezle örtün.

2. Ardından filtre kapağını açın ve önce suyu toplamak için bir kap koyarak, filtreye çok yakın olan bir tahliye hortumu ile suyu tahliyeden çıkarın. Bu nedenle, hortum kapağını açın ve hiçbir şey çıkmayıncaya kadar tüm suyun boşalmasına izin verin ve hortumu yeniden kapatın. Bu genellikle kırmızı, turuncu veya siyahtır.

3. Sıra çamaşır makinesinin filtresini temizlemede. Bunu yapmak için, sepet şeklindeki filtre tamamen çıkana kadar kapağı sola çevirerek açın.

4. Yüzeyi su, küçük bir fırça, evrensel bir deterjan ve biraz amonyak ile birikmiş pas ve kiri temizleyerek temizleyin.

5. İşiniz bittiğinde filtreyi sıkıca vidalanmış yerine geri koyun ve hortumu da iyi kapatılmış yerine koyun. Son olarak filtre kapağını kapatın.

Üstten yüklemeli çamaşır makinesi

Üstten yüklemeli yıkayıcının filtresini temizlemek için öncelikle bazılarının filtrenin önden yüklemeli olanlarla aynı yerde olduğunu bilmelisiniz. Bu durumlarda, kullanmanız gereken yöntem, size az önce gösterdiğimiz yöntemle aynıdır.

Öte yandan filtre tamburun içindeyse temizlik daha da kolaydır . Sadece filtreyi çıkarmanız, biriken kiri temizlemeniz ve basınçlı su ile durulamanız yeterlidir. Kurumasını bekleyin, yerine koyun ve tekrar örtün.

Çamaşır makinesinin filtresini ne sıklıkla temizlemelisiniz?

İdeal olarak, çamaşır makinesinin bu bakımını her 2 veya 3 ayda bir yapmalısınız, bu yüzden filtrenizin sorunsuz çalışması için bu süreden sonra temizlemelisiniz. Ayrıca çok kirli çamaşırlarla yıkama yaptığınızda yıkamayı bitirdiğinizde filtreyi de temizlemeniz gerekecektir. Aksi takdirde parça çok fazla kir birikecek ve cihaz daha fazla çalışacaktır.

Çamaşır makinesi filtresini kimyasallar olmadan temizlemek için bazı ev yapımı hileler kullanabilirsiniz, ancak çamaşır makinesi filtresini temizlemezseniz sonuçları bunlar olacaktır : 

1. Yumuşatıcı kullansanız bile çamaşırlarınız yıkandıktan sonra kötü kokar, çünkü filtrede biriken kir çamaşırlarınızın hoş olmayan bir koku ile çıkmasına katkıda bulunacaktır.

2. Çamaşır makinesinin kendisi de kötü kokar.

3. Cihazın giderinde veya giderinde tıkanıklık oluşacaktır.

4. Yıkayıcı, programlanmış yıkama döngüsünü çalıştırmak için suyla dolduramayacak.

5. Sonunda, makine sürekli olarak tamamen bozulmaya zorlanacaktır. Bu nedenle çamaşır makinesinde bu bakımın yapılmaması kullanım ömrünü kısaltır.

6. Çamaşır makinesi filtresini sirke ve bikarbonat karışımı gibi kimyasallar olmadan temizlemek için ev yapımı hileler kullansanız bile zaman zaman filtre değişimi kaçınılmaz olacaktır. Böylece cihaz çok daha uzun süre çalışacaktır.

7. Son olarak, çamaşır makinesinin filtresini periyodik olarak temizleseniz bile 6 veya 12 ayda bir değiştirin, marka ve model özelliklerini öğrenmek için kullanma kılavuzunu okuyun.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir