Cts. Eki 16th, 2021

Çamaşır makinesinden kötü koku nasıl giderilir

Bakteriler. Çamaşır makinenizin kötü koku yaymasının suçluları bunlardır. Filtrede, kapak lastiğinde ve hatta deterjan çekmecesinde biriken nem ve kir bakterilerin çoğalmasına neden olur.

Piyasada bu sorunu çözecek bazı ürünler var ancak sirke, bikarbonat ve su gibi temel ürünlerle kendiniz de yapabilirsiniz . İyi not alın çünkü buna ek olarak, bir daha olmaması için size bazı önerilerde bulunuyoruz.

Çamaşır makinesinin kötü kokunun kaynağı olabilecek parçalarını atacağız:

Filtreyi kontrol edin

Filtre, çamaşır makinesinin en alt bölgesindedir. Genellikle bir kapakla kapatılır ve onu çıkarmak için vidayı sökmeniz gerekir. Sıkışmış bir şey olup olmadığını (saç bantları, madeni paralar, küçük bir çorap …) kontrol etmek ve ayrıca kir birikmişse temizlemek için çıkarmalısınız .

Çıkarırken, biriken suyu serbest bırakma eğiliminde olduğundan, vidayı azar azar sökmeye dikkat edin. Yakınlarda kuruması için bir paspasınız varsa en iyisidir.

çekmeceyi temizle

Deterjan ve yumuşatıcı çekmecesini sık sık temizlemezsek bu ürünlerin kalıntıları birikecek ve aynı zamanda kötü kokunun kaynağı olacaktır. En etkili çözüm, onları çıkarmak ve gece boyunca su ve beyaz sirke ile bırakmaktır. Ertesi sabah onları durulayın, iyice kurulayın ve tekrar yerine koyun.

Davul

Kötü kokunun çamaşır makinenizin tamburundan geldiğini düşünüyorsanız , yıkama programı genellikle daha yüksek bir sıcaklıkta -40º veya 60º olduğundan , bazı modellerde bulunan veya beyaz çamaşırlardan yararlanan bir tambur temizleme programını kullanabilirsiniz. ve sıcak su bakterileri ve dolayısıyla kötü kokuyu da yok eder .

Diğer bir seçenek de kısa bir su döngüsü kullanmak , bir bardak beyaz sirke eklemek ve bittiğinde çamaşır makinesini kapatıp günün geri kalanında kapıyı açık bırakmaktır .

Bununla birlikte kötü koku devam ederse, tambura bikarbonatlı bir yıkama kabı yerleştirmeyi deneyin, tamamen etkili bir temizlik için çok yardımcı olur .

Çamaşır makinesinin lastiği

Kirlenme için tercih edilen yerdir ve kötü koku nedeni olabilir. Temizlemek için 50 ml beyaz sirke, 250 ml su ve bir yemek kaşığı bikarbonatı karıştırmayı deneyin, bir bezi nemlendirin ve kauçuğun her yerini silin.

Kauçuğun ek yerlerinde veya kıvrımlarında büyüyen bir kalıbı olması da olabilir. Küfleri gidermek için aşağıdaki malzemeleri kullanmanız yeterlidir: 3 litre su; 60 ml. limon suyu ve 250ml. hidrojen peroksit .

Malzemeleri iyice karıştırın ve bir atomizer spreyine dökün. Kalanı rezerve edin. Karışımı püskürtün ve ürünün kalıp üzerinde çalışmasına izin verin. Ardından tüm kauçuğu temiz bir bez veya süngerle ovalayın ve kalıbı çıkarın . Temiz bir bezle iyice kurulayın. Temizledikten sonra uzun, yüksek sıcaklıkta bir yıkama programı programlayın ve kalan karışımı deterjan bölmesine dökün. Program bittiğinde lastiği kurutun ve tamburun hava almasına izin verin.

Ve artık bakterilerden tamamen arınmış olduğuna göre, tekrar ortaya çıkmalarına izin vermeyin. Bu önerileri not edin ve kötü kokunun geri dönmesini önleyin:

  • Her yıkamadan sonra çamaşır makinesini kapatmayın. Çamaşır makinesinin hava almasına izin vermezseniz, nem birikmesine ve bunun sonucunda kötü koku oluşmasına neden olur.
  • Küçük eşyaların yanlışlıkla kapı contasına veya filtresine bulaşmasını önlemek için file torbalar kullanın .
  • Çamaşırların küf kokusunu önlemek için program biter bitmez çamaşırları çamaşır makinesinden çıkarın .
  • Ürün kalıntılarını gidermek için deterjan çekmecesini yıkayın ve ihtiyacınızdan fazlasını kullanmayın , küf oluşumunu teşvik eder.
  • Yıkama programı bittikten sonra fazla suyu çıkarmak için kapak lastiği için emici bir bez kullanın .

Temiz bir çamaşır makinesi sadece kötü kokuya sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda çamaşırlarınızı düzgün yıkamanıza yardımcı olur, su ve deterjan tasarrufu sağlarsınız. Çamaşır makinenizi en az ayda bir kez temizleyin. Ve temiz kokunun tadını çıkarın!

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir