Reklamı kapat
Reklamı kapat
Macunum
Macunum

Çamaşır makinesi yıkama programları

Çamaşır makinesi programlarını netleştirmek için kısa rehber Çoğu çamaşır makinesi, bizi bunaltma eğiliminde olan çok çeşitli yıkama programları gösterir. Gerçekte amaç, günümüzde mevcut olan giysi ve kumaşların çoğunu örtmektir, çünkü her biri en uygun yıkama yöntemine sahiptir. Çamaşır makinemizin sunduğu yıkama seçenekleriyle bunalan ve sadece sıcak ya da soğuk su arasında seçim yapan bir insan […]

22 Ağustos 2021 - 9:01 'de eklendi ve 67 kez görüntülendi. A+A-

Çamaşır makinesi yıkama programları

Çamaşır makinesi programlarını netleştirmek için kısa rehber

 • Çoğu çamaşır makinesi, bizi bunaltma eğiliminde olan çok çeşitli yıkama programları gösterir.
 • Gerçekte amaç, günümüzde mevcut olan giysi ve kumaşların çoğunu örtmektir, çünkü her biri en uygun yıkama yöntemine sahiptir.

Çamaşır makinemizin sunduğu yıkama seçenekleriyle bunalan ve sadece sıcak ya da soğuk su arasında seçim yapan bir insan mıyız? Çok nadir değiliz: IPSOS tarafından yapılan bir araştırmaya göre , nüfusun %82’si her kumaş veya giysi türü için ev aletlerinin önerdiği programlara katılmıyor .Bulaşık makinenizin uzun ömürlü olmasını ve daha fazla tasarruf etmesini sağlayacak

Bu kararın nedenlerini çok iyi bilmesek de, yalnızca beyaz ve renkli giysiler arasında ve sıcak veya soğuk su gerektirip gerektirmediği arasında ayrım yapıyoruz. Bu nedenle, aynı araştırmaya göre İspanyolların %38’inin geçen yıl çamaşırlarını yıkarken zarar gördüğünü – özellikle de küçüldüğünü – itiraf etmesi şaşırtıcı olmamalıdır .

Ve bu böyledir, çünkü programların bir varlık nedeni vardır . Veya daha iyisi iki neden: giysinin yıkanmasını optimize edin ve bu sırada bozulmamasına dikkat edin. Bu nedenle, her bir giysi veya kumaş türüne karşılık gelen yıkamayı bir kez ve kesin olarak uygulamaya karar vermeniz için, bu kısa kılavuzu çamaşır makinenizi kullanmak için tasarladık .

beş parametre

Orada beş önemli parametreler çamaşır makinesi kullanırken biz yönetmek zorunda olduğu. Dairesel kontrolünüzün gösterdiği standart programlar, bazılarının değerlerini zaten önceden ayarlıyor, ancak çoğu zaman bunları değiştirmenize izin veriyorlar. Bu parametreler şunlardır:

 1. Sabun : Verimlilik nedenleriyle, üreticiler daha agresif olduğu için beyaz giysiler için toz sabun ve renkli olanlar için sıvıdır. Ancak sabun tozunun çevre için sonuçları olan plastik mikro kürelere sahip olduğunu unutmamalısınız . Bu yüzden belki de sıvı sabunla yapıştırmak en iyisidir. O sırada kullanabileceğimiz narin giysiler için özel bir sabun var, ancak bu durumda daha az miktarda normal sabun da uygulayabiliriz.
 2. Su sıcaklığı : lekeleri çıkarma yeteneğini etkiler, ancak kumaşların çekmesine de neden olabilir. Ayrıca gerekli değilse yıkama süresini uzattığı için ekstra enerji ve su harcaması anlamına gelir. Genel olarak sadece çok kirli çamaşırlar için kullanın ve izole lekeler olması durumunda üzerine kuru bir leke çıkarıcı uygulayabilir ve ardından soğuk suyla yıkayabiliriz. Ayrıca yaz aylarında suyun mutlaka 30º C’nin üzerinde olacağını unutmayın, böylece programdan sıcak su uygulamaktan tasarruf edebiliriz.
 3. Yük : Yıkayacağımız giysi miktarıdır ve esas olarak yıkama süresini etkiler. Yük ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla su ve sabuna ihtiyacımız olacak ve bu nedenle yıkama ve durulama süresini uzatacağız. Uzun programlar uzun yükler içindir. Artık çamaşırlar çok kirli değilse soğuk su kullanımını belirtebiliriz. Yıkayıcıların genellikle yüksek, orta ve düşük yükler için özel programları vardır.
 4. Sıkma hızı : Sıkma , bizi ilgilendiren şeye bağlı olarak, ilgili düğmedeki devirleri ayarlayarak, az ya da çok kuru çamaşırları çıkarmamıza izin verecektir. Yüksek bir sıkmanın kuru ve buruşmuş giysiler ürettiğini, bu nedenle ütülenecek giysilerde kullanıldığını unutmamalıyız. Öte yandan, orta veya düşük olan, onları daha nemli bırakır, ancak daha sonra serilebilir ve pürüzsüz kalabilir, bu da bizi ütüleme zahmetinden kurtarır. Bu nedenle çorap veya iç çamaşırı gibi genellikle ütülenmeyen giysilerde kullanılır. Öte yandan, yüksek devirli bir dönüş, bazı kumaş türlerini küçültür. Bu nedenle, farklı kumaşlar için programlar sıkma hızını ayarlar.
 5. Ön Yıkama : Ayarlanabilir olmamasına rağmen ekstra parametre olarak ekliyoruz. Bazı insanlar, özellikle çok kirliyse ve katı artıkları varsa – yeniden kullanılabilir çocuk bezlerinde olduğu gibi – veya çok fazla çamaşırları varsa, giysilerine ön yıkama uygulamayı sever . Ancak birçok çamaşır makinesi bu seçeneğe uzun programlara dahil ettiği için dahil etmemektedir.

Her ihtiyaç için bir program

Genel olarak, dairesel kumandanızın gösterdiği farklı programlar, farklı kumaşlara -giysi etiketlerinde tipi belirtilir-, giysilere ve/veya yüklere yanıt verir. Ancak her üretici kendi programlarına belirli adlar verdiği ve bazılarının belirli programları olduğu için, kullanabileceğiniz en sık programları açıklamak için kendimizi genellikle yaptığınız çamaşır türüne dayandıracağız.

 • Yüksek pamuk yükü : en yaygın ve dayanıklı kumaştır ve bu nedenle önerilen programın maksimum süre ve 90º’ye kadar maksimum sıcaklık ima ettiğini göreceksiniz. Ancak modern çamaşır makineleri, sıcaklığı ve yıkama süresini azaltmanıza izin verir. Birçok giysinin çekme gösterebileceği gerçeğine dikkat edin, bu nedenle gömlek ve kazak söz konusu olduğunda, süreler uzun olsa bile düşük sıcaklıklar uygulamanız tavsiye edilir. Beyaz giysiler için ve özellikle çarşaf ise tavsiye edilir. Ayrıca havlu ve bornozların yanı sıra nevresimler için.
 • Düşük yükler : genellikle iç çamaşırı ve çoraplar vb. Kısa süreli ve sınırlı sıcaklıkta hafif bir program. Ancak leke istemiyorsanız en az 30º su uygulamaya çalışın.
 • Karışık yükler : Farklı kumaşlardan giysiler vardır ve yük orta düzeydedir. Program genellikle ‘Mix’ olarak adlandırılır ve riske atmamak için orta sıcaklıklar ve uzun süreler uygular.
 • Antibakteriyel / Anti-alerji : Çok kirli, hastalık sırasında giyilen veya dış ortama maruz kalan giysiler için radikal bir programdır. Sıcak su uygulayın ve uzun bir yıkama yapın.
 • İpek : Hassas bir kumaş olduğu için sıcaklığı ayarlar ve yıkama süresini kısaltır.
 • İç çamaşırı : Yıkama işlemi genellikle biraz daha uzun sürse de, ipek ile benzer işlemler gerektirir.
 • Yün : Sıcaklığı veya sıkmayı aşarsak çekme eğilimi gösterir, bu nedenle onu diğer kumaşlardan ayırmanız ve ona özel programı kullanmanız önerilir. Mümkünse, devirleri maksimuma uygulamayın.
 • Sentetik : Çok fazla kir emmeyen pamuk ve polyester, naylon ve diğer sentetik lifler içeren giysiler için endikedir. Üreticiye göre, bir saatten biraz fazla ve 40º ile 60º arasında bir sıcaklıkta bir programdır. Genellikle bu kompozisyona sahip olan güncel gömleklerin yanı sıra bazı kazaklar da bu programı kullanabilir.

Çamaşır makinenizi nasıl yıkarsınız

İster inanın ister inanmayın, çamaşır makinenizin de yıkanması gerekiyor. Elbette bir bütün olarak değil, en dış kısımlarda: tambur, kauçuk, tepsi ve filtre . Mevcut variller genellikle iyi korunur, ancak suyun girişini ve çıkışını engelleyebilecek bozuk para, kağıt parçası ve diğer kalıntıların yanı sıra sabun kalıntıları olmadığından emin olmaya değer. Durumunu kontrol etmek için zaman zaman kuru bir bezi silmek zarar vermez.

Sabunu koyduğumuz tepsiye gelince, muhtemelen çamaşır makinesindeki en kirli noktadır , çünkü her zaman sabun ve topaklanma yapabilen yumuşatıcı izleri tutar. Tepsi genellikle çıkarılabilir ve çıkarılabilir, böylece akan su altında iyice yıkayabilir ve kalıntılardan arındırarak yeniden monte edebiliriz. İçerisinde bulunan filtrenin de banyoya ihtiyacı olabilir.

Son olarak, ambar contasının kauçuğu her zaman suyu tutacaktır ve eğer düzgün temizlemezsek zamanla koyu renkli algler üretecektir. En iyi yol, oluklarına kuru bir bez sokup kurutmaktır. Yosunla kirlenmişse, kireci temizlemek için sabun, hatta çok pis görünüyorsa sirke veya çamaşır suyu kullanabiliriz. Ancak kullandığımız ürün ne kadar az agresif olursa, o kadar az kurur ve o kadar uzun süre dayanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası...

BULAŞIK MAKİNESİ KAPAĞI KAPANMIYOR Bulaşık makinesi kapısı kapanmıyorsa veya kilitlenmiyorsa ve tutmuyorsa, nedeni hem kapı kilidinin b...

Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi lc hatası

Samsung bulaşık makinesi nasıl sıfırlanır? Bulaşık makinesinin elektriği kesildikten sonra sıfırlama gösterge çizgisi çalışmı...

Su ve buz pınarlı buzdolabı Su ve buz pınarlı buzdolabı

SU VE BUZ PINARLI BUZDOLABI Su ve buz pınarlı buzdolabı pratik farkı olan bir cihazdır. Dağıtıcı tarafından salınan su buzdolabına sıza...

Keten tohumu yağı gögüs büyütme Keten tohumu yağı gögüs büyütme

Göğüs büyütmek için doğal yağlar Göğüslerinizin boyutunu doğal olarak artırın . Birçok kadının göğüsleri ile ilgili bir kompleksi vardı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

BULAŞIK MAKİNESİ KAPAĞI KAPANMIYOR Bulaşık makinesi kapısı k...

Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi nasıl sıfırlanır? Bulaşık makinesin...

Su ve buz pınarlı buzdolabı Su ve buz pınarlı buzdola...

SU VE BUZ PINARLI BUZDOLABI Su ve buz pınarlı buzdolabı prat...

Keten tohumu yağı gögüs büyütme Keten tohumu yağı gögüs b...

Göğüs büyütmek için doğal yağlar Göğüslerinizin boyutunu doğ...

Gece yatmadan önce keten tohumu Gece yatmadan önce keten ...

Kilo vermek için keten tohumu suyu nasıl içilir, merhaba düz...

Bosch buzdolabı alarm neden öter Bosch buzdolabı alarm ned...

Bosch buzdolabındaki bip sesini kapatabilir miyim? Bosch buz...

Çamaşır makinesi kapağı açılmıyor Çamaşır makinesi kapağı a...

Bu, özellikle yıkama başlamadan önce yıkayıcı kapıları nered...

Alaska tatlısı nefis yemek tarifleri Alaska tatlısı nefis yeme...

Alaska tatlısı nasıl yapılır Alaska pastası, fırınlanmış Ala...

İkea havuçlu kek İkea havuçlu kek

IKEA KEKLERİ Bu mağazaların mobilya satışına ek olarak, İsve...

Yulaflı çikolata topu Yulaflı çikolata topu

Yulaf ezmesi topları ve çikolata parçaları Öğün aralarında y...

Boya HABERLERİ