Per. Eki 14th, 2021

İnşaatta mantolama, çeşitleri ve kullanılan malzemeler


İnşaat Mühendisliğinde Mantolama Kullanımı:

Genel olarak konuşursak, kılıf, bir kılıç kılıfı, bir bıçak kılıfı ve cerrahi aletlerin kılıfı gibi bir malzemeden koruyucu veya dekoratif bir kaplamadır. mantolama nedir , dış cephe mantolama nedir , karbonlu eps nedir , İnşaat ve inşaat mühendisliğinde, mantolama, binaların zeminini, duvarlarını ve çatılarını ve tavanını kaplamak için kullanılan bir kaplama levhası veya levha ve paneller için kullanılan terimdir. Dış mantolama yapıya sağlamlık kazandırmayı amaçlar. Ayrıca binaya hava koşullarına dayanıklılık sağlar. Kaplama, kontrplak, kereste, alçı, mermer ve yönlendirilmiş yonga levhadan oluşan levhalardan ve panellerden oluşabilir. Mantolama panelleri, yapışkan malzeme yardımıyla veya çivi vasıtasıyla yüzeye yapıştırılır. 

Mantolamanın Amacı:

 1. Dış kaplama, binanın duvar yapısına su ve neme girmesini önlemeye yardımcı olur.
 2. Dış mermer veya alçı kaplama ayrıca binayı hava koşullarına ve duvar ve çatı yüzeyinin aşınmasına karşı korur.
 3. Mantolama, dekoratif amaçlarla ve binanın çekici görünmesini sağlamak için kurulur.
 4. Çatı kaplaması, çatıyı çatıdan yağmur suyunun sızmasını önler.
 5. Mantolama, tuğlaların birleşim yerlerinin üzerinden geçerek duvarın konstrüksiyonuna ekstra güç kazandırır.
 6. Ahşap yapıda Mantolama kullanımı rafa dayanıklıdır ve binayı devrilmeye karşı korur.
 7. Mantolama, ahşap yapılarda çerçevelemenin yapısal bütünlüğünü sağlar.
 8. Mantolama, sismik dalgalara karşı korunmaya yardımcı olan basınç ve çekme gerilimi sağlar.
 9. Mantolama, binanın duvarları ve çatısı boyunca ısı ve soğuk iletkenliğine direnir.
 10. Mantolama, sıva maliyetlerinden tasarruf sağlar. Birçok inşaatçı, duvarların, zeminlerin ve çatıların pürüzlü yüzeylerine sıva yapmadan mantolama uygular.
 11. Mantolama işçilik maliyetinden tasarruf sağlar. Mantolama işlerinde sıva, badana ve boyalara göre çok fazla işçilik gerekmez.
 12. Mantolama, boya ve renklendirme maliyetinden tasarruf sağlar.

Mantolamada Kullanılan Malzeme:

Mantolamada kullanılan birçok malzeme çeşidi vardır. Kaplamada kullanılan en yaygın malzemeler ahşap/kereste, kontrplak, alçı, mermer, sırlı seramik karolar ve yönlendirilmiş yonga levhalardır (OSB). 

Mantolama Çeşitleri:

Üç tip kaplama vardır.

 1. Zemin Kaplama
 2. Çatı Mantolama
 3. Duvar Mantolama

(1). Zemin Kaplama:

Zemin kaplaması, binanın zemin yüzeyinin, sırlı seramik karolar, ahşap ve kontrplak paneller, mermer, alçı ve diğer taş türleri gibi kaplama panelleri ile kaplanması anlamına gelir. Zeminin bir yük taşıması amaçlandığından, zemin kaplaması genellikle yüksek mukavemetli ve sert bir malzeme ile kurulur. Zemin kaplaması kayganlığı korumak için yapılmıştır. Mantolamanın yüzeyi hafif pürüzlüdür, bu nedenle yürüteçler kaymaz.

(2). Çatı Kaplaması:

Çatının iç kaplamasına asma tavan denir. Asma tavan genellikle kereste/kereste, kontrplak ve Paris alçısı gibi hafif ağırlıklı bir malzeme ile kurulur. Asma tavanın tek amacı, binanın içini süslemek ve çekicilik sağlamaktır.

Çatının dış mantolaması ahşap paneller, sırlı seramik karolar, mermer, alçı vb. malzemelerden oluşan mantolama malzemesi ile kaplanmıştır. Çatının dış mantolamasının tek amacı çatıyı güçlendirmek ve sudan korumaktır. sızıntı.

(3). Duvar Kaplaması:

Duvar mantolamanın amacı hem dekoratif hem de koruyucudur. Duvarların içi binanın içini süslemek için kaplanırken, duvarın dışını süslemek ve hava koşullarına karşı korumak için kaplanmıştır. Duvar mantolamanın bir diğer amacı da ısı ve soğuk iletkenliğini azaltmaktır. Ahşap bir binada, kontrplak ve ahşaptan oluşan duvar kaplaması yapılırken, beton ve kagir binalarda duvar kaplamaları çok çeşitlidir. Örneğin, beton/yığma binanın içi kontrplak paneller, ahşap levhalar, seramik ve taş karolarla kaplanabilirken, duvarların dış yüzeyi mermer, taş ve sırlı seramik karolarla kaplanarak kaplanabilir.   

Kullanılan malzemeye göre Mantolama Çeşitleri:

İnşaatta mantolama malzemesine göre aşağıdaki tiplere ayrılabilir.

(1). Kereste/Kereste Kaplama:

Ağaç gövdelerinden ve dallarından elde edilen oduna kereste denir. ABD’de Kereste olarak bilinir. Ahşap/ahşap paneller ve oluklar binalarda mantolama malzemesi olarak kullanılmaktadır.

(2). Kontrplak Kaplama:

Kontrplak, kereste ve diğer doğal ahşabın yapay bir alternatifidir. Kontrplak, yapışkan sıvı ile birbirine yapıştırılmış ince ahşap levhalardan yapılır. Kontrplak kalınlığı talebe göre değişebilir. Kontrplak, kaplama malzemesi olarak kullanılan çok çekici bir malzemedir. Kontrplak düşük maliyetlidir ve kurulumu kolaydır.

(3). Mermer/ Taş Kaplama:

Yukarıda bahsedilen iki tip mantolamanın bir diğer alternatifi de taştır. Mermer aynı zamanda bir tür kaya/taştır. Öğütülmüş taş, ince kiremitlere dönüştürülür. Bu karolar binanın zeminine ve duvarlarına mantolama olarak kullanılmaktadır.

(4). Sırlı Seramik Karolar:

Sırlı Seramik Karolar, doğal olarak oluşan mermer ve taşın çok iyi ve dayanıklı bir alternatifidir. Bunlar kum ve kilin basınç altında ısıtılmasıyla yapılır. Bu karolar bir bina için dekoratif ve koruyucu araçlar olarak kullanılabilir.

(5). OSB (Oriented Strand Boards):

Yönlendirilmiş yonga levha, yapıştırıcıların eklenmesi ve ardından ahşap şerit katmanlarının belirli yönlerde sıkıştırılmasıyla oluşturulan, yonga levhaya benzer bir mühendislik ahşap türüdür. mantolama nedir , dış cephe mantolama nedir , karbonlu eps nedir ,mantolama nedir , dış cephe mantolama nedir , karbonlu eps nedir ,

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir