Çar. Ara 1st, 2021

Bir fırça satın almak kolay görünüyor, nasıl seçilir ancak farklı fırça türleri hem bitiş hem de işi bitirmek için gereken süre açısından büyük farklılıklar gösterebilir. Kapı boyama fırçası

Bir fırça seçerken üç ana yönü göz önünde bulundurmalısınız: kılların türü, boyayacağınız yüzey ve kullanacağınız boya. Yağ bazlı boya ile bir duvar boyuyorsanız, su bazlı boya ile boyadığınızdan farklı bir tipe ihtiyacınız olacaktır. Karmaşık görünüyor mu? Sizin için kolaylaştırıyoruz.

Mükemmel bir boyama için doğru fırça nasıl seçilir

Kıl tipiDoğal ve sentetik kıllar arasındaki seçim önemlidir. Genel bir kural olarak, yağ bazlı boyalar için doğal veya karışık kıllı fırçalar ve su bazlı boyalar için sentetik fırçalar kullanmak iyi bir fikirdir. Nedenini açıklıyoruz:

Doğal kılların uçlarında, pürüzsüz bir yüzey oluşturmaya ve çok fazla boya tutmaya yardımcı olan işaretler veya açıklıklar bulunur. Doğal kıllar daha dayanıklı olduğundan ve kimyasallara daha iyi dayandığından, boyanın iz bırakmadan uygulanmasına izin verdiği için yağ bazlı boyalar için daha uygundurlar.

Sentetik fırçalar su bazlı boya için en iyi sonucu verir çünkü su bazlı boyadan nemi tutarlar, doğal kıllı bir fırçaya göre daha kolay uygulanırlar ve cilayı bozabilecek çizgiler bırakmazlar. Naylon, polyester veya her ikisinin kombinasyonu gibi farklı malzemelerden yapılmış sentetik fırçalar satın alınabilir ve kullanımı ve temizliği kolaydır.

kapı boyama

Fırça boyutuZaten doğru kılları seçtiniz, şimdi boyutu seçme zamanı. Fırçanızın ne kadar büyük veya küçük olduğu işinizin sonucunu doğrudan etkiler. Kalın fırçalar, tekrar daha fazla boya almadan önce daha fazla yüzeyi kaplamak için daha fazla boya tutarken, daha ince fırçalar daha hafiftir ve daha fazla kontrol sunar, bu nedenle fırçayı boyadığınız yüzeye bastırmanız gerekir.

Yüzeyi verimli bir şekilde kaplayacak kadar geniş, ancak boya uygulamasını kontrol edecek kadar dar bir fırça seçin. Küçük bir alanı boyaıyorsanız, küçük alanları uygulamak üzerinde çok az kontrolünüz olacağından geniş bir fırça iyi çalışmayacaktır. Kapıları veya süpürgelikleri boyuyorsanız, 1 inçlik bir fırça kullanmanız tavsiye edilir. Duvarlar ve tavanlar gibi geniş, düz alanlar, yüzeyi daha hızlı kaplayabilmeniz için 5 inçlik bir fırçayla en iyi sonucu verir.


Fırça şekli Artık hangi kıllara ve hangi boyuta ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz, ancak en iyi şekil nedir? Fırçalar, boyamanız gereken yüzeye bağlı olarak köşeli ve düz stillerde mevcuttur.Açılı fırçalar, kenarları kesmek ve düz çizgiler elde etmek için iyi çalışır. İnce açılı bir fırça, özellikle ince bir çizgiye ihtiyacınız olduğunda harikadır, daha kalın olanı ise daha fazla boyayı toplar ve tavanlarda iyi çalışır. Geniş, düz bir yüzey boyaıyorsanız, işi hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmesi için düz bir fırçaya ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca kılların uçlarının, fırçanın boyayı alma ve boyalı yüzeye uygulama şeklini etkilediğini de unutmamalısınız. Üst düzey fırçalardaki işaretli veya şişmiş kıllar, boyaya her daldırdığınızda daha fazla boya almanızı sağlar. Bölünmüş uçlar ayrıca boyanın fırça izi bırakmadan düzgün bir şekilde kaymasına yardımcı olur, böylece size zaman kazandırabilir.

kapı boyası

Ne tür bir fırça seçtiğiniz önemli değil, en iyi sonucu elde etmek için fırçanın kalitesi önemlidir. Yoğun kılları arayın ve kılları tabanlarının yakınında bükerek küçük bir test yapın; kaliteli bir fırça her zaman orijinal şeklini geri kazanır.

Doğru fırçayı seçmek, yüzeylerinizde pürüzsüz, yüksek kaliteli bir yüzey elde etmenizi sağlayacaktır. Ama unutmayın, dekorasyon hazırlığa bağlıdır , bu yüzden ilk fırçayı vermeden önce temelleri atın ve tuvali hazırlayın.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir